Otettuani kuvat Tukholman ostoksista tajusin kuinka rumalta tulitikkuaskit näyttävät uudessa kauniissa rasiassaan. Ei pahalla Sampo-askien suunnittelija.
Jossain blogissa näin joku aika sitten idean, miten askit voi tuunata, ja kun omassa askartelulaatikkossani oli kasa teippejä, päätin tuunata myös omat Sampo-askini. Kyllä, minulla on oma askartelulaatikko :)
Teipit ostin vuosi sitten Teippitarhasta, jonne ei kannata mennä jollei omaa erittäin hyvää itsehillintää ostamisen suhteen :) On nimittäin sellainen teippien karkkikauppa. Minä ainakin menetin itsehillintäni, koska ostin silloin varmaan noin kahtakymmentä eri teippiä. No, käytin niitä joulupaketteihin, joten ihan hyvään tarkoitukseen tulivat. Mutta kummasti niitä silti jäi yli.
Teipit kiedotaan askien ympärille ja tadaa, johan muuttuu ilme. Jos kyseessä on masking tape, joka on läpikuultavaa, suosittelen laittamaan teipin alle peittävämpää valkoista teippiä.
Ja muista jättää yksi raapaisupinta paljaaksi (minä en tietenkään muistanut), jotta tulitikkuja voi vielä käyttääkin.